درباره ما

موسسه طبیعت گردی کوله پشتی برای اولین بار در کشور با اخذ مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تاییدیه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در راستای توسعه فعالیت های اکوتوریسمی برای کودکان، نوجوانان و جوانان فعالیت های خود را آغاز نمود. فعالیت های این موسسه به دو صورت برای دانش آموزان زیر نظر اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و با تاییدیه این اداره کل و خارج از مدرسه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می شود. کوله‌پشتی قصد دارد با استفاده از پتانسیل و تجربیات افراد خود درزمینه کار با رده ی سنی کودکان تا جوانان به اجرای فعالیت‌های هدف‌دار گردشگری و طبیعت‌گردی در مدارس و خارج از مدرسه برای دانش آموزان در هر سه مقطع تحصیلی بپردازد و با استانداردسازی این قبیل فعالیت‌ها موجب جهت‌دهی مثبت به اوقات فراغت دانش آموزان شود و با اجرای کارگاه ها، مسابقات، برنامه های ورزشی و اردوهای هدف‌دار اکو توریسمی به ارتقا فرهنگ گردشگری و طبیعت‌گردی کمک کند و با ارئه ی روش های جذاب و کارآمد آموزشی دانش آموزان و مربیان را با سبکی جدید از برنامه های کارگاهی اردویی آشنا سازد و همچنین امیدوار است تا با اجرای بلند مدت این قبیل برنامه ها گامی در جهت کمک به توسعه ی پایدار کشور در زمینه زیست محیطی و گردشگری بردارد.
ما قصد داریم با اجرای اصولی، بهینه و با کیفیت برنامه های متفاوت اکوتوریسم و طبیعت گردی برای کودکان، نوجوانان و جوانان دنیایی جدید از تجارب و فعالیت های مختلف و متفاوت را برای آنها خلق کنیم و به آنها فرصت ماجراجویی و کسب تجارب مختلف در طبیعت را بدیم تا بتوانیم آنها را به طبیعت و طبیعت گردی علاقه مند سازیم و بین آنها و طبیعت ارتباطی ناگسستنی ایجاد کنیم تا بدین طریق بتوانیم اهداف پرورشی-آموزشی خود را محقق سازیم و با توسعه این فعالیت ها به خارج از مرزهای کشور، به چشم انداز بزرگ خود یعنی گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست و صلح دست یابیم. برای این مذمون شعار زیر را سرلوحه ی کار خویش قرار داده ایم:
دنیایی سبز خواهیم با...هم
برنامه های کوله پشتی با بررسی نیازهای آموزشی و پرورشی دانش آموزان و با مشاوره با مدیران و مربیان مدارس و با توجه به مقطع تحصیلی و برنامه زمان‌بندی و نیازهای درسی دانش آموزان و با استفاده از تجربه فعالان صنعت گردشگری و اکوتوریسم اعم از راهنمایان فرهنگی، راهنمایان طبیعت‌گردی و دانشجویان رشته‌های مرتبط با رشته توریسم و محیط زیست و سایر رشته های مرتبط و با همکاری سازمان آموزش‌وپرورش و سازمان حفاظت از محیط‌زیست تدوین و درنهایت اجرا می‌شود که این‌ برنامه ها به‌صورت تئوری و عملی در مدارس و در طبیعت به‌صورت اردوها و کارگاه های آموزشی تفریحی انجام می‌پذیرد. کوله پشتی با بررسی مداوم روش های آموزشی به روز دنیا در جهت برنامه ی بین المللی اکوتوریسم تحت عنوان Eco-School و Eco-education برنامه های خود را به روز می کند. تا بتواند بهترین کیفیت را از برنامه ریزی تا اجرا در برنامه های خود ارائه دهد. برنامه های کوله پشتی به شرح زیر است:
 • اجرای دوره های آموزشی مهیج در قالب اردوها و کارگاه ها
 • اجرای اردوهای مهیج و جذاب طبیعت گردی با محوریت اکوتوریسم
 • اجرای مسابقات متنوع تیم بیلدینگ در طبیعت
 • اجرای جشنواره ها و همایش های مختلف زیست محیطی و طبیعت گردی
برنامه های آموزشی-پرورشی کوله پشتی در قالب اردوها و کارگاه های آموزشی جذاب و متفاوت از طریق مدرسه و خارج از مدرسه برای کودکان، نوجوان و جوانان برنامه ریزی شده است. فعالیت های این اردوها و کارگاه ها به شرح زیر است:
 • آموزش های کمپینگ و بقا در طبیعت مانند برپایی کمپ و اصول کمپینگ، مهارت های بقا در طبیعت، کار با دستگاه های قطب نما و GPS
 • آشنایی با علوم مختلف طبیعت گردی مانند حیات وحش ایران، زمین شناسی و سنگ شناسی، دیرینه شناسی و فسیل شناسی، گیاه شناسی و آشنایی با گیاهان ایران، ستاره شناسی و رصد حرفه ای آسمان شب، فعالیت های فرهنگی و آشنایی با مهارت های ساخت صنایع دستی
 • آشنایی با ورزش های ماجراجویانه مانند دوچرخه سواری در طبیعت، کار با طناب و صخره نوری، کوه نوردی، غارنوردی
 • گسترش فرهنگ گردشگری و حفاظت از محیط‌زیست در بین کودکان،نوجوانان و جوانان و والدین
 • ایجاد فضای آموزشی و تفریحی بسیار متفاوت
 • استاندارسازی فعالیت‌های گردشگری و طبیعت‌گردی در مدارس
 • کاهش درگیری های مدارس در برگزاری اردوها و کمک به ارتقای کیفیت برگزاری آنها
 • آشنایی کودکان،نوجوانان و جوانان با میراث طبیعی کشور
 • افزایش فرهنگ توریسم و آداب سفر
 • انتقال فرهنگ طبیعت دوستی از طریق دانش آموزان به والدین
 • افزایش بازده‌ای تحصیلی دانش آموزان به‌وسیله آشنایی دانش آموزان با گردشگری و طبیعت‌گردی
 • افزایش روحیه امید به زندگی
 • کاهش ناهنجاری‌های رفتاری کودکان،نوجوانان و جوانان به‌وسیله آشنایی دانش آموزان با گردشگری و طبیعت‌گردی
 • افزایش فرهنگ کار گروهی
 • آشنایی بافرهنگ‌های اقوام مختلف ایرانی
 • درآمدزایی برای جامعه محلی
 • کارآفرینی برای دانشجویان و فعالان عرصه گردشگری
 • بالا بردن روحیه مقابله در مواجهه با شرایط سخت با استفاده از برنامه‌های اکو توریسمی
 • ترویج اکوتوریسم و فعالیت‌های آن در بین دانش آموزان و ترغیب آن‌ها به تحصیل در رشته‌های مرتبط با آن
 • آشنایی دانش آموزان و مسئولین مدارس بااهمیت حفاظت از منابع طبیعی، خصوصاً منابع آبی

خدمات آموزشی

موسسه کوله پشتی با بهره گیری از دانش اساتید خود که از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد رشته های اکوتوریسم، گردشگری، آموزش محیط زیست، دیرینه شناسی، زمین شناسی، جانورشناسی و بسیاری از رشته های دیگر انتخاب شده اند، اقدام به برنامه ریزی آموزشی دقیق متناسب با نیازهای آموزشی دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی کرده است.
کوله پشتی با محور قرار دادن طبیعت و محیط زیست در برنامه های آموزشی خود علاوه بر فرهنگ سازی در این زمینه که نیاز امروز کشور ماست، جذابیت آموزش ها را برای دانش آموزان افزایش می دهد تا منجر به افزایش یادگیری آنها گردد. کوله پشتی علاوه بر سرفصل های آموزشی خود که در بخش کارگاه های آموزشی اشاره شده است، به آموزش عملی دروس تئوری کتب درسی دانش آموزان رو آورده است. تا با استفاده از پتانسیل های گردشگری و طبیعت، دروس تئوری برخی از کتب درسی دانش آموزان را به صورت عملی در طبیعت آموزش دهد تا منجر به افزایش و علاقه به یادگیری در دانش آموزان شود. موسسه طبیعت گردی کوله پشتی با دغدغه های آموزشی اکوتوریسمی، با بهترین کیفیت آماده خدمت رسانی در مدارس برای دانش آموزان و مربیان می باشد.

خدمات پرورشی

کوله پشتی علاوه بر دقت و کیفیت در زمینه ی آموزش های مختلف اکوتوریسمی برای دانش آموزان به بحث پرورش شخصیت دانش آموزان اهمیت بسیاری می دهد. زیرا امروزه به دلیل فضای سرد ماشینی حاکم و حجوم تکونولوژی و افزایش درگیری های خانواده ها، امر پرورش دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبیعت و گردشگری دارای پتانسیل های بالقوه ای در امر شخصیت سازی دانش آموزان هستند زیرا دوری از طبیعت، انسان ها را از اصل و ریشه ی خود دور کرده است که با سفر اصولی به آن،می توان از فضای بسیار مطلوبی در جهت آموزش و پرورش انسان ها بهره برد. به همین دلیل کوله پشتی در تمام برنامه ریزی های کارگاهی و اردویی خود، مسائل پرورشی دانش آموزان را در نظر دارد. چون ما معتقدیم که گردشگری و سفر که در مدارس با عنوان اردو مطرح می شود، پتانسیل بسیار زیادی در امر پرورشی دانش آموزان می تواند ایفا کند، که طبق ضرب المثل قدیمی ایرانی: بسیار سفر باید کرد، تا پخته شود خامی...
در نتیجه کوله پشتی اهداف پرورشی زیر را در شخصیت سازی دانش آموزان در تمامی برنامه های خود دنبال می کند:
 • آشنایی دانش آموزان با کار گروهی و اهمیت آن
 • ارتقا علاقه دانش آموزان به فعالیت‌های فوق‌برنامه درزمینه ی گردشگری و اکو توریسم
 • کاهش ناهنجاری‌های رفتاری دانش آموزان با جهت‌دهی اوقات فراغت آن‌ها به‌وسیله جاذبه‌های اکو توریسم و گردشگری
 • افزایش روحیه امید به زندگی دانش آموزان به‌وسیله آشنایی آن‌ها با بعد جدیدی از فعالیت‌های گردشگری
 • افزایش روحیه مواجه با شرایط سخت در دانش آموزان
 • افزایش روحیه اجتماعی شدن در دانش آموزان
 • ارتقا دنیابینی و آشنایی دانش آموزان با زندگی مردم مختلف در شرایط مختلف
 • ارتقا ارزش جایگاه خانواده در بین دانش آموزان

خدمات اجرایی

کوله پشتی در تمام برنامه ریزی های خود در همه ی زمینه ها از استاندارد کیفی خود بهره می گیرد. تا بتواند بهترین کیفیت را در زمینه اجرای برنامه های خود داشته باشد. این استاندارد در زمینه اجرای برنامه، از برنامه ریزی دقیق و منسجم و انتخاب پرسنل مناسب تا اجرای اردوهای چند روزه را شامل می شود. زمان بندی در تمام برنامه های کوله پشتی بسیار اهمیت دارد، زیرا ما معتقدیم که برنامه ای منسجم و پایدار است که بتوان از همه ی زمان های اجرای آن بهره برد و زمانی را از دست نداد. در زمینه ی اقامت در اردوها استفاده از اقامتگاه های بوم گردی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی انتخاب اول کوله پشتی می باشد، زیرا این سبک اقامتگاه ها که در کشور تازه شروع به فعالیت کرده اند فضای معماری سنتی کشور را در دستور کار خود قرار داده اند که و از نظر کیفیتی و خدماتی در درجه ی بالایی قرار دارند که با اقامت در این گونه فضاها علاوه بر لذت اقامت با زندگی مردمان گذشته و معماری های قدیمی کشور آشنا می شویم به همین دلیل در بحث اقامتی فضاهای دانش آموزی در اولویت قرار دارند. در بخش حمل و نقل نیز اولویت کوله پشتی با سیستم حمل و نقل ریلی می باشد که ایمن ترین سیستم ترانسفری مسافر در دنیا است. همچنین کوله پشتی برای مسافت هایی که امکان استفاده از قطار نباشد از به روزترین و سالم ترین وسایل نقلیه سیستم حمل و نقل جاده ای استفاده می کند تا علاوه بر ایمن کردن سفر، لذت سفر را برای دانش آموزان و مربیان عزیز دو چندان کند. کوله پشتی در زمینه ی پذیرایی دانش آموزان در اردوهای خود سعی دارد تا بهترین مکان ها را برای صرف غذا انتخاب کند. تا دانش آموزان علاوه بر لذت غذاخوردن با غذاهای بومی مناطق مختلف کشور آشنا شوند. در کل موسسه طبیعت گردی کوله پشتی سعی در ارائه بهترین کیفیت در خدمات دانش آموزی را دارد.

خدمات پژوهشی

پژوهش جز جدایی ناپذیر توسعه و پیشرفت هر کشوری می باشد. خصوصا پژوهش هایی که به حل مسائل جاری کمک کنند. در این راستا کوله پشتی بخش پژوهش خود را با هدف ارتقا آگاهی و پیشرفت در زمینه های محیط زیست، اکوتوریسم، گردشگری و پژوهش های مرتبط با آموزش دانش آموزان با محوریت مسائل فرهنگی و پرورشی، راه اندازی کرده است. تا همه ی علاقه مندان به تحقیق و پژهش خصوصا دانش آموزان و مربیان مدارس فعالان عرصه ی اکوتوریسم و محیط زیست بتوانند از این بخش بهره مند گردند. همچنین یکی از اهداف راه اندازی این بخش تشویق دانش آموزان به امور پژوهشی خصوصا در مورد مسائل زیست محیطی و گردشگری می باشد. شما می توانید در قسمت زیر با برخی از پژوهش های صورت گرفته در زمینه ی محیط زیست، آموزش محیط زیست، گردشگری و اکوتوریسم و برخی از موضوعات دیگر آشنا شوید.
 • تاثیر آموزش اکوتوریسم در مدارس بر ارتقا فرهنگ گردشگری و حفاظت از محیط زیست در ایران، مجتبی تقی آبادی، 1394، پایان نامه ی کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و فرهنگ
 • تاثیر رفتارهای اجتماعی زیست محیطی بر توسعه اجتماعی، پور افکاری، 1392، مجله مطالعات توسعه اجتماعی
 • اثرات اجرای برنامه های آموزش زیست محیطی بر طبیعت گردی، 1392، مجله برنامه ریزی و توسعه گردشگری
 • حفاظت از محیط زیست در برابر توسعه گردشگری ناپایدار، 1393، مجله برنامه ریزی و توسعه اجتماعی
 • فرهنگ سازی برای جلوگیری از تخریب و اندام محیط زیست، حسین تاج بخش، 1386، مجله تحقیقات دامپزشکی
کوله پشتی با تکمیل تجهیزات خود در این زمینه ها اولین و تنها موسسه ای است که در زمینه ی فعالیت های دانش آموزی با محوریت اکوتوریسم و طبیعت گردی، تجهیزات مناسب طبیعت گردی و ایمنی کامل را در دسور کار خود قرار داده است. برنامه های مختلف طبیعت گردی با محوریت اکوتوریسم اعم از کارگاه ها، اردوها، مسابقات و ورزش های مختلف، در اولین گام نیازمند دارا بودن تجهیزات مرتبط برای اجرای اصولی و ایمن آن هستند. زیرا رعایت ایمنی بدون تجهیزات ایمنی امری نشدنی است. در بحث آموزش نیز، اگر تجهیزات اصولی و مرتبط در اختیار دانش آموزان قرار نگیرد، آموزش ها با نقص جدی مواجه خواهد شد. همچنین در زمینه ایمن سازی فضای برنامه های دانش آموزی کوله پشتی با هماهنگی سازمان هلال احمر کشور و نیروی اتظامی در بیشتر برنامه های خود از حضور پرسنل زحمت کش نیروهای امدادی و انتظامی در کنار برنامه های خود استفاده می کند تا فضای ایمن تری در اردوها و دیگر برنامه های خود ایجاد کنیم.
کوله پشتی در زمینه فعالیت های مختلف مرتبط با طبیعت، از جمله کارگاه ها، اردوها، برنامه های ورزشی و ... برای آشنایی بیشتر کادر مدارس با اینگونه فعالیت ها و آشنایی آنها با اهمیت و ضرورت توسعه اکوتوریسم در مدارس، با بهره گیری از دانش اساتید خود، مشاوره ی رایگان برگزار می کند. برای استفاده از این خدمات کافی است با کوله پشتی تماس حاصل فرمائید تا تیم مشاوره به محل مدرسه اعزام گردند.

مجوز های ما