فعالیت های علمی آموزشی

حیات وحش و گیاهان

همیشه با قدم گذاشتن در طبیعت، با دنیایی از سوالات راجع به انواع گیاهان، رد پا ها، لانه ها و دیدن برخی از حیوانات و ... روبرو می شویم که آنها چیستند؟ دلیل این عدم آگاهی ها نپرداختن به این آموزش ها در طول زندگی ماست. ما با برگزاری کارگاه های مهیج گیاه شناسی و حیات وحش قصد داریم کودکان و نوجوانان را با این دنیای فراموش شده آشنا کنیم. دانستن اهمیت چرخه ی حیات از مهمترین اصول یک توسعه پایدار است زیرا ندانستن اهمیت جایگاه گیاهان و جانوران در زندگی امروزی ما، اثراث زیان باری را در آینده برای ما خواهد داشت. ما به عنوان عضوی از چرخه ی حیات باید اعضای این چرخه را بشناسیم و برای حفاظت از آنان تلاش کنیم تا دیگر شاهد انقراض ها و نابودی گونه های مختلف گیاهی جانوری نباشیم. برای اینکه فرزندانمان در آینده حیوانات و گیاهان نادر امروزی را ببینند باید از الان برای حفاظت از آنها تلاش کنیم و یکی از راه های حفاظت از آنها، آموزش و آشنایی با آنهاست.

زمین شناسی و فسیل شناسی

گاهی نگاه کردن به یک سنگ زیبا در طبیعت آنقدر مارا مجذوب خود می کند که گذر زمان را فراموش می کنیم. زمین پر از شگفتی های مختلف است. دنیای سنگ ها، عوارض مختلف زمین، فسیل ها و دنیای موجودات گذشته و ... به قدری زیباست که حتما باید در مورد آنها دانست. متاسفانه درس زمین شناسی امروزه تبدیل به یک واحد تئوری شده است در حالی که زمین شناسی یعنی کاوش و ماجراجویی در زمین. ما قصد داریم این فضا را برای کودکان، نوجوانان و جوانان فراهم کنیم تا علاوه بر دانسته های تئوری، به کاوش های عملی در زمین بپردازند، سنگ ها را ببینند، عوارض مختلف زمین شناسی را مشاهده کنند، به جست و جوی فسیل بردازند و کارهایی که تا بحال نکرده اند را تجربه کنند تا دیدشان به درس شیرین زمین شناسی تغییر کند و با این دنیای زیبا دوست شوند.

نجوم رصدی

طبیعت فراموش شده، دنیایی عظیمی در بالای سر ما که امروزه خیلی کم به آن نگاه می کنیم گاهی شاید فقط دیدن ماه و چند نقطه ی نورنی در آسمان... . این دنیا پر از حرف و زیبایی و عجایب است. به قدری که با دانستن راجب آن ساعتها به آسمان خیره خواهید شد. رصد کردن آسمان شب با چشم مسلح غیر مسلح با علم و آکاهی راجب آن، از برنامه های ماست. سیارات، ستاره ها، کهشکان ها، سحابی ها و .. کلماتی که شاید فقط شنیده باشیم اما ما قصد داریم با آموزش ها و برنامه های رصد حرفه ای، قدرت دیدن و پیدا کردن آنها را در آسمان به کودکان،نوجوان و جوانان بدهیم تا دنیای بالای سرشان را برای آنها جذاب تر کنیم.

فعالیت های فرهنگی

صدای تق تق قالی بافی، گلی شدن های کوزه گری، صدای قلم های مسگری و بسیاری از فرهنگ هایی که امروزه جایشان را به روزمرگی های شهری داده اند. فعالیت هایی که روزگاری نماد سرزمین و هویت ما بودند. فعالیت های فرهنگی این روز های ما شاید در بازدید از برخی از اماکن تاریخی و باستانی خلاصه شده است. ما قصد داریم فعالیت های فراموش شده ی گذشتگانمان را با کودکان، نوجوان و جوانان عزیز تجربه کنیم به آنها بیاموزیم که فرهنگ پر از زیبایی و حرف های ناگفته است.

عکاسی طبیعت

هنری که روبروز همگام با تکنولوژی پیش می رود اما نه به صورت علمی. گاهی در طبیعت از یک منظره ی فوق العاده زیبا عکس می گیریم، اما میبینیم نتوانستیم تمام زیبایی آن را به نمایش بگذرایم. گاهی منظره ی آسمان شب به قدری زیباست که مارا مجذوب خود می کند، اما نمیتوانیم از آن عکاسی کنیم و بسیاری از لحظات نابی که در طول زندگی با آنها مواجهیم. ما قصد داریم در این بخش از آموزش ها، فرزندان عزیزمان را با این هنر بی انتها آشنا کنیم و به آنها بیاموزیم که به جای عکس گرفتن، عکاسی کنند.

آخرین برنامه های فعالیت های علمی آموزشی